Ylitornion ja Pellon kunnat päättivät kesällä 2010 perustaa yhteisen kirjastolaitoksen. Tornionlaakson kirjasto aloitti toimintansa 1.1.2011. Kirjaston vastuullisena hallinnoijana toimii Ylitornion kunta. Kuntien välisellä yhteistyöllä halutaan turvata tasokkaat ja kehittyvät kirjasto- ja tietopalvelut myös tulevaisuudessa.
Ylitorniolla ja Pellossa kirjastot avoinna ke 16.5.12 klo 10-15 pe 18.5.12 suljettu
Kirjastot ovat suljetut to 31.5.12 henkilökunnan koulutuksen vuoksi
Ylitornion kirjastossa Iskelmätilkut Alkkulan tilkunplokkaajien näyttely alkaen 3.5.-25.5.12
Käsityökoulu Pärrän näyttely Ylitornion kirjaston lastenosastolla 14.-30.5
Pellon kirjastossa Meän opiston taiteen työpajan 2011-12 maalauksia toukokuun ajan
Pellossa ja Ylitorniolla "Karhut" kännykkään! Uusi palvelumme tarjoaa sinulle mahdollisuuden saada ensimmäinen myöhästymismuistutus kännykkääsi. Palvelun saat käyttöösi käymällä kirjastossa tai verkkopalvelussa kohdassa: Omat tiedot
e-lehdet 2011 Tornionlaakson kirjasto on hankkinut asiakkaiden käyttöön kotimaisia sanomalehtiä sisältävän ePress-palvelun ja laajalti eri puolilta maailmaa sanomalehtiä sisältävän Press Display -palvelun. Lehtiä pääsee lukemaan kirjastossa.